Bebekleri kendi kendine uyumaya alıştırmak–feber yöntemi

uyumayan bebekle başetmenin yolları

Bebekleri kendi kendine uyumaya alıştırmak–feber yöntemi

Bebeğimizi kolay uyutabilmemiz için,bebeği sakinleştirmek için,bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesi için,bebek nasıl kolay uyutulur,uyumayan bebekler için ne yapmak gerekir

Boston Çocuk Hastanesi Pediatrik Uyku Bozuklukları Merkezi Direktörü Dr. Richard Ferber’in uyku eğitimi sistemi Amerikan Pediatristler Akademisinin bebeklerin ve küçük çocukların uykularını en güzel şekilde alabilmeleri için kendi kendilerini teskin etmeyi ve rahatalatmayı öğrenmeleri gerektiği yönündeki temel teorisine dayanıyor.

Fakat Dr. Ferber altı aylık ve daha büyük olan bebeklerin uyuyabilmesi için sallanmak veya emzirilmek gibi “uykuyu anne-baba ile ilişkilendirme” ihtiyacı duyan küçük çocuklar için daha kapsamlı yapılandırılmış bir program öneriyor.

Bebeğin anne ve baba tarafından sakinleştirilmesinden, kendi kendini teskin etmesine geçişi sağlayan Ferber sistemi aşamalı fakat katı bir teknik. Bilinenin aksine Dr. Ferber ne bebeğin kucağa alınmasının bebeği şımartacağını ne de anne-babanın hiç bir şey yapmadan bebeği tek başına ağlamaya terk etmesini savunmuyor.

Bebeğimizi kolay uyutabilmemiz için ne yapmamız gerekiyor?

Bebeği sakinleştiren ve uyku vaktinin geldiği sinyalini veren bir uyku öncesi rutini oluşturun. Mesela banyo yaptırmak, bir masal okumak ve bebeğe sarılmak gibi.

Gece beslenmeleri devam ediyorsa; bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesinden önce; gece beslemelerinin yerini bebeğin sırtını okşamak, yumuşak dokunuşlarla poposuna vurarak pışpışlamak gibi anne-baba müdahalesini içeren bir yöntemin almasını sağlamalısınız.

Her gece bebeği henüz uykuya dalmadan önce yatağına bırakın. Bebeğinizin sesini kolaylıkla duyabileceğiniz yakınlıkta ama farklı bir odaya yatırın. Ara ara kontrol amaçlı bebeğin yanına gittiğinizde onu kucağınıza almayın, beslemeyin ve sallamayın. Bunları yapmak yerine sizin sesinizi duymasını sağlayın.Poposunu yada karnını okşayın. Ona dokunun. Bebeğin yanına her gidişinizde birkaç dakika oda da kalmaya çalışın. Zamanla bu süreleri size en uygun nasıl olacaksa o şekilde ayarlayın.

Bir süre sonra bu düzen oturacaktır. Artık bebeğinizin kendi kendine uyuması için aşağıda bahsedilen yöntemi uygulamaya geçebilirsiniz.

Bebeğimizi kolay uyutabilmemiz için,bebeği sakinleştirmek için,bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesi için,bebek nasıl kolay uyutulur,uyumayan bebekler için

bebeğim uyumuyor

Birinci gün
Yanına giderek bebeği sakinletirmeden ve rahatlatmadan önce 5 dakika kadar ağlamasına izin verin. Bir sonraki seferde 10 dakika ağlamasına sesinizi çıkarmayın, daha sonra 15 dakika bekletin. Bebeğiniz 15 dakika geçmesine rağmen halen ağlamaya devam ediyorsa, gecenin geri kalan kısmında bebek uykuya dalıncaya kadar, rahatlatmak için yanına gitmeden önce 15 dakika kadar bekleme süresini uygulamaya devam edin.

İkinci gün
Yanına gitmeden önce bebeğin 10 dakika kadar ağlamasına izin verin. Daha sonraki seferde bebeğin yanına gitmeden önce 15 ve daha sonra da 20 dakika bekleyin. Bebek uykuya dalıncaya kadar sakinleştirmek amacıyla yanına gitmeden önce 20 dakika beklemeye devam edin.

Üçüncü gün
Yanına gitmeden önce bebeğinizin 15 dakika ağlamasına izin verin. Daha sonraki seferde bebeğinizin yanına gitmeden önce 20 ve daha sonra da 25 dakika kadar bekleyin. Bebek uykuya dalıncaya kadar sakinleştirmek amacıyla yanına gitmeden önce 25 dakika beklemeye devam edin.

Üçüncü günün sonunda artık bebeklerin çoğu kendi kendine uykuya dalmayı başaracak ve bir haftanın sonrasında ise uyguladığınız bu yönteme mutlaka cevap vereceklerdir. Eğer yöntemi dikkatle uygulamış, ancak sonuç alamamışsanız bu durumu çocuk doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Bebeğimizi kolay uyutabilmemiz için,bebeği sakinleştirmek için,bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesi için,bebek nasıl kolay uyutulur,uyumayan bebekler için

Tekniğin hoşunuza gidebilecek avantajları

Kısa süreli bir üzüntü ve zorluk yaşayacaksınız fakat ardından uzun süreli uyku: Sadece birkaç zor gecenin arkasından bebeklerin çoğu kendi kendini teskin etmeyi ve sakinleştirmeyi öğrenir.

Bazı uzmanlar ve aileler bebeğin kendi başına uykuya dalmayı öğrenmesinin bağımsızlık ve kendine güven yönünde önemli bir adım olduğunu düşünmektedirler.

Gece uyanmalarının azaltılması ve evde yaşayan herkesin uykusunu daha iyi alabilmesi açısından bu yöntem son derece başarılıdır.

Tekniğin olumsuz tarafları

Bu yönteme kalbinizin dayanması kolay değil! İlk anda bu birkaç günlük uygulama kısa bir süre gibi gözükse de, birçok anne ve baba bebeklerinin uzun süre ağlamasına dayanamamakta ve dolayısıyla önerilen takvimi yani yöntemi uygulayamamaktadır.

Bebeğimizi kolay uyutabilmemiz için,bebeği sakinleştirmek için,bebeğin kendi kendine uyumayı öğrenmesi için,bebek nasıl kolay uyutulur,uyumayan bebekler için ne yapmak gerekir

 

 

Bir önceki yazımız olan Ağlayan bebeği susturmanın-sakinleştirmenin yolları başlıklı makalemizde aglayan bebegi susturmanin yollari, ağlayan bebeği susturmanın yolu ve ağlayan bebekleri sakinleştirmenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.