Çok Şanslıyız Çookk :)

sans-nedir

Çok şanslıyız çook 🙂

Belki pollyannacılık olacak ama gene de sizlerle paylaşmak istedim bu yazıyı 🙂

Şanssız adam

Sabahleyin aceleyle evden çıktı. Otobüs durağına yöneldi. Durağa on metre kala otobüsü gördü ama yetişemedi.

İş yerine gitti, hemen hazırlaması gereken bir rapor vardı. Bilgisayarını açtı, raporu hazırladı. Çok güzel bir rapor olmuştu, tam üç saat uğraşmıştı. Tam kaydedecekken bir anda elektrikler kesildi.

*****

Akşam yorgun argın eve geldi. Banyoya girdi, sabunlandı, tekrar suyu açmak istedi ama olmadı, çünkü sular bir saniye önce kesilmişti.

Sabahleyin bir çekin tahsili için bankaya gitti. Banka çok kalabalıktı ve sırada yaklaşık otuz beş kişi vardı. Öğlene kadar sıranın kendisine gelmesini bekledi. Tam sıra kendine geldiğinde sistem arızalandı.

Randevuyu koparıncaya kadar tam altı ay uğraştı. Ama sonunda oldu, aldı randevuyu. Buluşmak için adamın ofisine gittiğinde beyefendinin acil bir iş için şehir dışına çıktığını öğrendi.

*****

Pahalı bir cep telefonu aldı, ertesi gün telefonun fiyatının yarı yarıya ucuzladığını öğrendi.

Biraz doları vardı, bozdurdu ve bir daire aldı, ertesi gün dreviewüasyon oldu.

Muhallebi yerken dişi kırıldı…

*****

Yukarıdaki adamın yaşadıklarını ya da benzerlerini sen de yaşamışsındır. Birçok kere ne kadar şanssız olduğunu düşünmüşsündür. Halbuki olumlu görebilsen, hiçbir zaman şanssız olduğunu düşünmez, hiçbir zaman küfretmezdin.

*****

Her insan, her gün bir dolu şanssızlık yaşıyor. Hayatında ilk defa çatalla meyve yemeye kalkan ve çatalı tam ağzına götürürken, ensesine vay Mehmet diye tokat yiyen, boğazına çatal kaçan ve ölen adamı duydun mu sen? Üstelik adı da Mehmet değil Abdullah’tı. Bakışını değiştirmelisin. Ben çok şanssızım, diye diye ortalarda yürürsen, her olana kötü bakarsan, her şey daha kötü olur buna emin ol ve yine emin ol ki bir gün su içerken boğulup gidersin. Bakışını değiştir. Biraz daha, biraz daha dikkatli bak, ne kadar şanslı olduğunu göreceksin.

*****

sans-agaci
Çok şanslı adam…

Biraz önceki şanssız adamı düşün! Belki otobüsü kaçırdı ama milyonlarca insanın aksine onun geç de olsa gidebileceği bir işi vardı.

Raporu hazırlarken elektriğin kesilmesi ona, raporunu tekrar gözden geçirme ve hatasız bir rapor yazma fırsatı verdi.

Banyoda suyu kesilse de akşam evine dönemeyen milyonlarca insanın aksine o, evine dönmeyi başardı ve hatta evi olmayan binlerce insan varken, o en fazla suyu kesilecek bir evde yaşamanın keyfini sürdü.
*****

Bankada sistem arızalansa da, dönen binlerce çekin arasından öğleden sonra da olsa onun çeki ödendi.

Fiyatı yarı yarıya ucuzlasa da pahalı bir cep telefonu alabilecek güce sahipti.

*****

Dreviewüasyon olsa da, evine ekmek götüremeyen binlerce insanın aksine ilk değerini kaybetmiş olsa bile, kendine ait bir dairesi vardı.

Muhallebi yerken dişi kırılsa da yediğinin muhallebi olduğunu idrak edecek sağlıklı bir beyne sahipti.

Nefes alamayan binlerce insanın aksine o nefes alabiliyordu.

Gerçekten de sahip olduklarımızın kıymetini hiç bilmiyoruz.

*****

Elini vicdanına koy ve hesap et.Başarıda Şansın Etkisi Varsa  Önüne bir kağıt al, bir tarafa sahip olduklarını, bir tarafa sahip olamadıklarını yaz,bakış açısı çok önemli ve İnanamayacaksın, çok şanslısın çoook!

ERDAL DEMİRKIRAN

Bir önceki yazımız olan Dolandırıcılık Uyarısı-Anketten para kazanmak yalan mı? başlıklı makalemizde anket doldur para kazan, anket doldur yalanları ve anket kitabı hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

11 Responses to “Çok Şanslıyız Çookk :)”

 1. doğan dedi ki:

  ben gerçekten yazma beceriniz ve bloğunuzun düzeni konusunda çok etkilendim.Bu ücretli bir tema mı,yoksa kendinizmi değişiklikler yapıyorsunuz?
  Neyse… Yazılarınız çok kaliteli.
  böyle güzel bloglar görmek bugünlerde nadir bir hal aldı.

  • Nermin AY dedi ki:

   çok teşekkürler. sadece içimden geldiği gibi yazmaya çalışıyorum.beğendiğinize sevindim. evet artık her yer site-blog kaynıyor ama kaliteli ve özgün içerikli bloglar bulmak zor.
   tema ücretsiz ama evet siteyi kendim yönetiyorum.

 2. kasvetli bir gün..

  It was a dreary day here today, so I just took to piddeling around on the internet and realized…

 3. şans eseri bu sitedeyim :) dedi ki:

  şans eseri bu sitedeyim :)…

  evet doğru. bütün terslikler üst üste geliyor gibi oluyor bazen ama belkide biz tersliklere yoğunlaştığımız içindir. çünkü hayatımızda çok güzel olan şeylerde var farkında olabilirsek.

  • Nermin AY dedi ki:

   çok zor değil aslında bunların farkında olmak.bir gözümüzün, bir böbremizin bile değeri biçilemeyecek kadar önemli olması ve bunlara sahip olmamız ne kadar şanslı olduğumuzu anlamak için basit göstergeler 🙂 dediğiniz gibi bunun farkında olmak önemli

 4. ceren günsoy dedi ki:

  başarıda şans önemlidir şansınolmazsa çalışmazsın bu kadar basit daha yazacağım çok şey var ama yazmıyorum kısacası başarı tamamıyla şansa bağlıdır o kadar 😀

  • Nermin AY dedi ki:

   🙂 cerencim haklı tarafın var. şansta gerçekten önemli bir etken ama evde oturup bekleyerek şansın gelmesi de mümkün değil. hayvanlar bile karınlarını doyurabilmek için avlanmak zorundalar. yani bir şekilde eyleme geçmek durumundalar. o yüzden başarı tamamen şansa bağlıdır dersek yanlış yapmış oluruz. zaten şans denen şey belki de kısmet anlamına geliyor. mesela adam gider sabah dükkanını açar ve bekler. eyleme geçmiş ve ona düşeni yapmıştır. ondan sonraki süreçte müşterilerin o dükkanı seçip alışveriş etmesi veya etmemesi kısmet işidir.tabi ki şansını arttırmak için yapabileceği şeyler vardır ama özet olarak böyledir. evde oturup hiçbişey yapmadan bekleyerek başarılı olmuş 1 tek kişi gösterebilir misin? tabi ki hayır. demek ki şans başarıda evet önemlidir ama demek ki başarı tamamıyla şansa bağlı değildir 😉 mutlaka öyle ya da böyle kısmetimizi aramak ve elimizden geleni yapmak durumundayız. gerisi Allah’ın taktirine kalmış bir durumdur.

 5. Teknik Sorular dedi ki:

  Mallesef hepimiz hayata pozitif bakamıyoruz. Bakış açımız o anki psikolojik durumumuza göre değişiyor.

  • Nermin AY dedi ki:

   evet haklısınız ama o anki psikolojik durumumuzu da değiştirmenin büyük oranda bizim elimizde olduğunu söylüyor uzmanlar. yani o anki fiziksel durumunu değiştirerek daha dik durmak,yüzüne kocaman bir gülümseme yerleştirmek veya yumruğunu sıkıp kaldırarak “ben güçlüyüm,çok mutluyum” gibi cümleler telkin ederek duygu dururumumuzu büyük oranda değiştirebileceğimiz söylenir 🙂

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.