İnsanları etkileme teknikleri nelerdir

İnsanları etkileme teknikleri nelerdir

reklam çeşitleri

İnsanları etkileme teknikleri ve reklam taktikleri

Sizden gelen sorulardan biri olan etkili reklam nasıl yapılır, en iyi reklam yapma yöntemleriinsanları etkileme teknikleri nelerdir, nasıl reklam yapabilirim gibi soruları içeren konuya birkaç küçük reklam tüyosu ile cevap vermeye çalışayım. Aslında bir çok reklam çeşidi ve  reklam taktikleri var ama ben bugün sadece birkaç örnekten bahsetmek istiyorum. İlerleyen günlerde talep olursa daha derine inip yaygın reklam çeşitlerini, reklam taktiklerini ve reklam nasıl yapılır konularını irdelemeye devam ederiz.

Eğer bir reklam filmi olacaksa bunun için çok ciddi oranlarda reklam masrafları olmaktadır. Bu yüzden reklam senaryosundan, oynayacak yüze kadar ince eleyip sık dokunması gereken bir durumdur. Yani ünlü birisi mi olacak, ajanstan alınmış birisi mi oynayacak bunlar değerlendirilir. Çok iyi programlanması gerekir çünkü tutmazsa maddi kayıpta önemli ölçüde büyük olacaktır. Dolayısıyla bir TV reklamı düşünülüyorsa bir reklam ajansından yardım almak yerinde olacaktır. Bilinmelidir ki eğer imkan varsa en etkili reklam çeşitleri TV’de yayınlanan reklamlardır.

Yok eğer sahnedeyken reklam nasıl yapılır diye düşünülüyorsa tabi ki TV reklamları gibi etkili olmayacaktır ama yine de uygulanabilir. Ancak sahnede, dinleyici veya izleyici bakımından sahnede en çok kalan kişi yerine merkezi bir noktada olan ve son replikleri söyleyen kişiden daha fazla etkilenme olasılığına sahip olduğu bilinmektedir. Örneğin; bir sonraki konserin ya da tiyatronun veya seminerin ne zaman nerede olacağı, nasıl bir yarar sağlayacağı gibi faydalar etkili ve güçlü bir biçimde vurgulanarak ifade edilebilir. Bu aslında gözden kaçırılan en iyi reklam yapma yöntemleri  arasında yer alan önemli bir tüyodur.

Bu noktada hedef kitlede önemlidir. Çünkü mesela çocuklara yönelik bir reklam söz konusuysa onları etkilemek önemli olduğu kadar ailesi satın alma etkisine sahip olduğu için ailesini de etkilemek gerekir. Bunun için çocuğu etkileyecek reklam cümleleri veya görsellerin yanında, son cümlelere aileleri de bir şekilde konuya dahil eden cümleler kurulması yerinde olur. Bu da etkili reklam nasıl yapılır sorusuna verilebilecek cevaplardan bir tanesidir.

İzleyici ya da dinleyici için sahnede onları etkilemek adına olabildiğince rahat, kendinden emin ve samimi konuşmalar/yaklaşımlar kişileri daha fazla etkilemektedir. İşte insanları etkileme teknikleri nelerdir sorusuna verebileceğimiz cevaplardan sadece bir tanesi. Bunlar için bazı reklam taktikleri mevcut ama en önemlisi samimiyet ve donanım yani konuya hakimiyet diyebilirim. 😉 Şu anda sadece özet geçtiğim ve aslında bu konunun çok detaylı olması hasebiyle etkili reklam nasıl yapılır, reklam çeşitleri nelerdir, insanları etkileme teknikleri ve nasıl reklam yapabilirim sorularına küçük küçük örnekler vermeye çalıştım yukarıda da belirttiğim gibi talep olursa konuların derinine ineriz bunun için konuya yorum yazmanız veya iletişim kısmından ulaşmanız yeterli olacaktır.

Diğer başarı-motivasyon yazılarımızı BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda boy kilo çizelgesi-Bebeğinizin gelişimi normal mi? başlıklı makalemizde boy kilo çizelgesi, Yeni doğan bebekler ve Yeni dünyaya gelen bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.