Keşkelere Mahkumken…

araba-tutkununun-hazin-sonu

Keşkeler seni yönlendirmesin

merve duman, hayatımızdaki keşkeler, hız denemesi 

Keşkeler.. acıklı bi kelime aslında, benmi yanılıyorum yoksa? Size de öyle gelmiyor mu? Sanki biraz yaralı, biraz hüzün, biraz umut taşıyan bi kelime. Kelime deyip geçemicem ama. Çünkü geçilmeyecek kadar derin manalı bi kelime.

İnsanoğlu yaratılışından beri hatalar yapmadı mı? Kabil le başladı belki de hatalar cinayetler suçlar.. Belkisi fazla. Peygamber oğluyum ben demeden atıldı suça. Şeytana aldandı o bile. Çünkü oda insan ve nefsi var. Bize gelecek olursak;

Biz ne hatalar yaptık, ne hayal kırıklıkları yaşadık, ne umutlar çöpe gitti? Hepimizin ayrı ayrı. Yani her insanın vardır bi kuyruk acısı aslında. 😀 Gençlik çok güzel bişeydir ama güzelliği kadar hatalarıda meşhurdur. Gençlik dediğinizde hatalar gelir insanın aklına büyük küçük farkeder mi ki? Anne babanın kalplerini kırmadan başla asiliğe, bazen evi terk etmeye kadar giden daha büyük hatalar yapmaya yüz tutmuş bi gençlik.

merve duman, hayatımızdaki keşkeler, hız denemesi 

Aslında bi türlü gelemediğim sadede gelecek olursam eğer 🙂 öncelikle aşk acısı diye tabir ettiğimiz şiddetli manevi ağrıdan bahsedicem biraz. Hiç tanımadığınız bir insan size ne kadar cazip gelebilir bazen. Onunla tanıştıktan sonra dertlerinizi anlatmaya başladığınızda rahatladığınız bi insan, sonra günden güne uyuşturucu gibi bağımlılık yapan o olmadan, onunla konuşmadan duramadığınız bi insan.

Sanki dünyada bi o  varmış gibi davranılan. Onun için dünyaları yakabileceğinizi düşünürsünüz. Gözünüzü alamazsınız bazen. Hattta gözünüz öyle kör olur ki anne babaya olur çektiğiniz restler. Bak aileme rest çektim sevgim uğruna dersin bide sanki halt etmiş büyük bi iş başarmış gibi.

Sen onun için bişeyler yapadur bi bakmışsın onun gidivermiş bi başkasına gülen gözleri. Ağlamalar başlar keşke şöyle yapmasaydım gitmezdi, keşke böyle yapmasaydım olmazdı. Bu gibi cümleler sarar ağzımızı. Sonra değişir keşke onun için bunu yapmasaydım, şunu söyleydim kaçsaydım kovalardı, hata bende zaten demeye başlarsın. Sonra son aşamaya gelirsin, anneme onun için böyle demeseydim.Babamı kırmasaydım. Ah ne salağım! Babam anlamıştı zaten dinlemedim onu dersin.

Bak kaç tane keşke oldu değil mi? Alın size tek bir konudan 3 aşamalı keşke.. Daha ne konular ne keşkeler sarar insanı. Anlatmakla bitiremeyiz. Susmakla durduramayız keşkeler trenini. Belkide hayatın bi parçası olmuştur dilimize pelesenk olmuş bu basit beş harfli kelime. Kelime kelime diyoruz da icraatı büyük maaşallah 😀 Hayat işte, keşkelerle yaşayıp gitmeye çalışıyoruz.

Peki hiç mi çözümü yok bu keşkelerin. Dikkat edin yukarıda anlattığım aşk keşkesinde 😀 üçüncü aşamada bi ders alma kokusu sezmediniz mi sizde? 😀 Ah şu alınan dersler. Sonu gelmez onlarında bazen. İnsanlar doğdukları güne bile lanet okuyo çoüu zaman. Abi senin elinde değil ki doğmak. Sen kalk keşke doğmasaydım de 😀 tamam kelime yazılışı ve okunuşu yönünden basitte bu kadar da basitleştirmeyelim yapmayın nolur 😀

merve duman, hayatımızdaki keşkeler, hız denemesi 

Bi tanıdığım vardı keşke arabam olsa diye hep söylenir dururdu. Hikmet abi zamanı gelince olur derdik ama dinlemez ağzına dolamış bi keşke lafını keşke olsa keşke olsa der dururdu. Abi tamam çalışalım hep beraber para koyalım olmadı yardımcı olalım al bu kadar istiyorsan dedik.

Hikmet abi 36 yaşına gelmiş esprili bi abimizdi. Ama yaşı gibi davranmazdı hiç arabada araba diye hep tutturur, ah ulan ah! Alıcam o arabayı der dururdu. Arabalara olan düşkünlüğü bizi korkutmuyor da değildi hani. Neyse çalıştı etti buldu buluşturdu biriktirdi derken alıverdi arabayı 😀 bu seferde gez babam gez.. İşe bile gitmiyodu çoğu zaman.(kendine has dükkanında yuvarlanıp giden sevimli bi esnaf abimiz :D)

Neyse gel zaman git zaman hız denemeleri yapmaya başladı. Hıza merak saldı bizimki. Abi bak başına bişey gelicek yapma etme! Yok dediğim dedik.  En sonunda korktuğumuz başımıza geldi ve kaza yaptı. Allah korudu yine küçük sıyrıklarla atlattı ama arabası pert tabi. Bu sefer de keşke almasaydım o arabayı, keşke yapmasaydım o hızı demeye başladı Hikmet abi..

Anlatmak istediğim şey burda istediğimiz bişey için keşke deriz ama o şey yüzünden başımıza bişey geldiğinde hemen tam tersi yönde bi keşke kullanmaya başlarız. Bu bizim kanımızda mı var acaba diye düşünüyorum.

Keşke keşke keşke. Yapmayalım, bişey isterken düşünelim keşke demek yerine hayırlısı diyelim. Keşke demek yerine olmasa iyi ama oldu işte ders aldım bundan sonra onu yapmam diyelim.

 

Ve tabi aldığımız dersleri unutmayalım. Hayatımızda yeri olsun. Daha az kullanalım hayatımızda. Keşkelerin yerini başka güzel şeylere bırakmaya çalışalım.

Keşkelerle yaşamak bizi köreltir. Ne konuda olursa olsun ama keşkeler bize yasak olsun. Keşkelere kilitli kalmamak dileğiyle.. :))

merve duman, hayatımızdaki keşkeler, hız denemesi 

Bir önceki yazımız olan Rüya meslekler-Yaşam koçu olmak için başlıklı makalemizde hayat koçu nasıl olunur yaşam koçu olmak için, Kendi Yaşam Koçluğu İşimizi Kurmak ve Kimler Yaşam Koçu Olabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.