Rahmi Koç’tan zenginlik tavsiyeleri

Rahmi Koç’tan zenginlik tavsiyeleri

 Başarıyı,başarana sormak lazımdır.Çünkü O başarmış.Çünkü O biliyor.Çünkü O başarı merdivende nelerle karşılaşıldığını yaşamış.Kısacası bildiği bişeyler var.O halde bir başarana soralım bakalım ne demiş;

Zengin iş adamı Rahmi Koç’un zengin ve başarılı olmak için tavsiyeleri.

Rahmi Koç: “ Bir günden bir güne zengin olunmaz.”

Bir defa bir günden bir güne zengin olunmaz; bunu kafalarına koymaları lazım. Piyangodan para kazananların hayatları kaymıştır. Para kazanmak ve refah içinde yaşamak için insanın bir stratejisi olması lazımdır. Strateji donuk, katı bir şey değildir. Esnek ve değişen bir hedeftir. Hedefi iyi tayin etmek lazım. Çok abartılı olan vizyonlar illüzyon olmaya mahkumdur. Vizyonunuzu hangi olanaklar ile elde edeceğinize karar vermeniz lazım.

*****

Gençlerin en önce girişimci olarak mı yoksa profesyonel olarak mı çalışacaklarına karar vermeleri lazımdır. Girişimci olduğunuz zaman küçük havuzda büyük kurbağa olursunuz. Mesuliyet sırtınızdadır. Uykusuz geceler geçirebilirsiniz. Profesyonel olduğunuz zaman da büyük havuzda küçük kurbağa olursunuz. Geceleri nispeten daha rahat uyursunuz. Çünkü işin sahibi değilsinizdir. Bu kararı verdikten sonra hedefler seçeceksiniz.

*****

İş hayatında kendini devamlı eğitmeyi faydalı görüyorum. Çünkü şartlar, bulunduğunuz zemin, ekonomi, politika devamlı değişebiliyor. İşde eğitim önemli.

*****

İş hayatında dürüst olmak şart. Çalıştığınız ülkenin kanunlarına uymak insana itibar getirir. Disiplinli çalışmak gereklidir. Eğlence ise eğlence, dinlence ise dinlence, çalışmak ise çalışmak, hepsi ölçülü olmalı.

*****

Mutlaka aile kurulmalı. Evlat yetiştirilmeli. Mutlaka insanın dinine bağlı olması, büyüklerine hürmet etmesi ve anenelerini unutmaması lazımdır.

*****

rahmi-koc-zenginlik-tavsiyeleri

Varlık elde ettikten sonra insanın bu varlığını memleketine geri vermesi lazım. Sosyal ihtiyaçları karşılamak, kültür, eğitim ve sağlık alanlarında bu kazandığınız parayı geri vermek gerekir. Zenginliği sokaktaki adama sempatik hale getirmek lazım. Zengini düşman gibi göstermemek gerekiyor. Dostum rahmetli Sakıp Sabancı bunu çok iyi yapardı.

ece vahapoğlu/"bugün zengin ol" adlı kitabından alınmıştır
*****

ÖNCEKİ YORUMLAR

serkan katı21/12/2010 – 02:08
tamam haklısısınız kendınızce ama benımde babamdan bana mıras kalsa sanırım bende sız gıbı dusunurdum.kımmlıgını degıstır yanı koc olma ve sıfırdan ol simdi yapalım olursan oyle konusalım

 

Nermin AY21/12/2010 – 02:16
bence bahane bulmak yerine ibret almayı denemek lazım. yani rahmi koç babasından miras kaldı evet rahat bir hayata konmuş olabilir ama mutlaka başarı adına yaşadığı tecrübeler vardır. bu bi tarafa madem rahmi koçun bize katkı sağlamayacağını düşünüyoruz o halde babasının hayatını incelemeye ne dersiniz 😉

Bir önceki yazımız olan Zenginlik Tüyoları-başarılı ve zengin olmanın yolları başlıklı makalemizde 7 saat uyku ideal, başarılı olmanın yolları ve başarının ipuçları hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Responses to “Rahmi Koç’tan zenginlik tavsiyeleri”

  1. ibrahim dedi ki:

    dediği gibi çalışmak önemlidir ama inançı yoksa başarısız olur

  2. Nermin AY dedi ki:

    bence başarının formülü; inanç+azim+sabır
    bunlar olduğu sürece er yada geç başarı kaçınılmazdır diye düşünüyorum

  3. turkcells,turkcel…

    […]RAHMİ KOÇ’TAN TAVSİYELER bu tavsiyeleri dikkate almak lazım | Nermin Ay[…]…

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.