Sigarayı bırakmak için irademizle alay etmek :)

sigara bırakma ilaçları

Sigarayı bırakmak için irademizle alay etmek  keyifli olmaz mı sizce de? 🙂

Bloğumuza sigara bırakmayla ilgili yorum bırakan bir blog takipçimizin yorumuna istinaden sigara bırakmakla ilgili son maceramı ve sonucunu sizlerle paylaşmak istedim. Yazının altında “sahilden” rumuzuyla yorumunu gönderen takipçimizin yorumunu ve benim ona cevabımı da görebilirsiniz.

Champix denen ilaçla sigarayı bırakan tanıdıklarım var ama malesef ben başaramadım 🙁 Daha doğrusu başardım gibiydi. 1 aydan fazla sigara içmedim. Sadece haftada 1 tane içtim dayanamadım 😀 Ama zorlandım.verseler bir paketi arka arkaya içebilirdim 🙂 Hal böyle olunca bir psikiyatriste gitmeye karar verdim. Belki sinirleri yatıştırıcı,huzur veren hafif bir ilaç verir daha kolay atlatırım sigara yoksunluğunu dedim ve gittim.

Yalnız o ara başka sıkıntılarım da olduğu için olsa gerek psikiyatrist enerjimi düşük,morali bozuk gibi gördü sanırım. Ama sigara içememin bunda büyük etkisi vardı tabiki.

Bana dedi ki “sen şimdi kendini hiç kasma sigara içmek istiyosan iç. Ben şimdi sana bir ilaç vericem önce senin moralini yükseltelim,enerjini, kendine güvenini yükseltelim ve 15 gün sonra başka bir ilaç vericem sigarayı da bırakıcaksın” dedi.

sigara nasıl bırakılır

Ben zaten içmeye meyilliyim ya bu benim hoşuma gitti 😀 Prozact mıydı neydi hafif bir sinirleri yatıştıran şurup verdi. Böylelikle sigara içmeye tekrar başladım. ilacı da kullandım. nasıl olsa 15 gün sonra bi ilaç vericek ve ben bırakacaktım ya 😀

Neyse 15 gün geçti ben randevu almaya kalktım doktordan. A-a bir baktım doktor hastaneden ayrılmış ve yerine başka bir doktor getirilmemiş 🙁 Öylece kalakaldım. Sigaraya da başlamış bulundum malesef. Halbu ki ben zaten mücadele ediyordum.

Doktor bana deseydi ki “bak biraz daha sabret, ben sana rahatlatıcı bi ilaç vereceğim daha kolay geçireceksin bu süreci ve tamamen sigaradan kutulmuş olacaksın” deseydi eminim ben bunun verdiği güvenle biraz daha sabrederdim ve belki şimdi bırakmış olurdum.

Ama malesef öyle olmadı.. Yıllardır denemediğim şey kalmamıştı ve bu son ümidimdi ama fiyaskoyla sonuçlandı. Neyseki doktorun yaklaşımının yanlış olduğunu,bundan dolayı tekrar müptelası olduğumu düşünüyorum bu yüzden gerekli motivasyonumu sağladığımda yine gerekirse psikiyatrist yardımı alarak bırakmayı denemeyi düşünüyorum. Bir gün onu mutlaka bırakıcam Allah’ın izniyle buna olan inancımı kaybetmemeye çalışıyorum.

iradeyle dalga geçmek

Bloğumuza sigara bırakma konusunda gelen bir yorum

Rumuz: Sahilde

15 yıldır kullanıyorum bu zıkkımı bırakmak istiyormuyum onuda tam kestiremiyorum. Ama denemem gerektiğini hatta defalarca denemem gerektiğini biliyorum . Bir ilaç bunu başarabilirmi cvp arıyorum. Belkide en iyi ilaç irademdir. Sanırım önce irademi güçlendirmeliyim. Peki bu nasıl olacak
sanırım önce vazgeçmem gereken ufak şeyleri bırakarak mesala çayı şekersiz içerek kolayı bırakarak tv dizisini bırakarak ne dersiniz olurmu veya namaz kılmaya başlayarak … birbirimize dua edelim

 Bu yoruma benim cevabım

Aslında evet doğru bir noktaya temas ettiniz. Ben ücretli, ücretsiz hemen hemen duyduğum, gördüğüm, araştırdığım herşeyi denemiş biri olarak asıl işin insanın kendi iradesinde bittiğine inandım. Siz istemezseniz, kararlı olmazsanız mümkün değil bırakılamıyor. Bukadar kesin kararlı nasıl olunabilir, nasıl irademizi ve motivasyonumuzu sağlam tutabiliriz malesef kesin bir bilgim yada fikrim yok ama bir psikiyatrist yardımı alarak birazda kendimiz uğraşırsak yapabiliriz gibi geliyor.

 

Bahsettiğiniz ufak şeyleri, şeker, kola, tv dizisi gibi alışkanlıklarınızı bırakarak iradeyi güçlendirmeyi düşünmüşsünüz ya, bence etkili olabilir. İrademizle alay edebiliriz 🙂 birisini duymuştum. Kadın sigara tiryakisi ama mesela “bu ay ben sigara içmeyeceğim” diyor ve o ay sigara içmiyor. Öbür içmeye devam ediyor. “bu hafta içmeyeceğim” diyor o hafta gene içmiyor 🙂 resmen iradesiyle alay ediyor, dalga geçiyor. Bu taktik benim çok hoşuma gitti :d severim böyle şeyleri. Ne kadar başarılı olunabilir bilmiyorum ama bence gideri var 😉 denenebilir yani :d

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da deprem oldu mu? başlıklı makalemizde istanbul da deprem mi oldu, istanbulda deprem ve istanbulda deprem oldu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.