Sıradışı hediye seçeneği-Çini ürünler

2012-sanat-sergileri

Sıradışı hediye seçeneği-Çini ürünler-Çini hediyelikler

Sevdiklerinize sadece onun sahip olabileceği,birebir aynısının başka kimsede olmayacağı,sıra dışı hediye seçeneği,ilginç hediye seçeneği,el emeği ile hazırlanmış değerli bir hediye seçeneği sunmak ister miydiniz? O Halde çini tabaklar,çini hediyelikler,çini ürünler sizin için iyi bir tercih olabilir.

Bugün İstanbul Beylikdüzü Torium alışveriş ve eğlence merkezindeydim.Müthiş bir çini Sanat Galerisini ziyaret ettim.Geçen günde kokteyl ve açılışına katılmıştım ama bugün daha yakından inceleme fırsatı buldum.Çok güzel objeler vardı.İlginç hediye seçenekleri mevcuttu.

Tamamen çini hamurundan elde edilip,çizilip,boyanıp,fırınlanıp,sırlanıp,tekrar fırınlanıp binbir emekle hazırlanıp insanların beğenisine sunulan muhteşem hediyelik malzemeler vardı.

cini-vazo-cesitleri

Gerçekten ciddi bir emek gerektiriyor çini sanatı.Kendim de Kütahya’lı olduğum için nasıl yapıldığı konusunda az çok bilgim var.

 

Ev hanımlarının maharetli ellerinin dokunduğu çini hediyelik ürünler kiminin ellerinde aşınmalar oluşturan “kalem” diye tabir ettikleri ince metal şiş gibi ucu sivri malzemelerle hayallerini yansıtırlar ve nakış nakış çizerek-kazıyarak tahrir denilen işlemi gerçekleştirirler.

kutahya-cinisi-vazolar

 

Sonra diğer komşu kadının eline geçer çizilmiş çini hediyelikler.Onların elinde hayaller renklenir.İçinde sakladığı renk cümbüşünü döküverir kimbilir kimi sevindirip,kimin eline geçecek olan çini hediyeliklerin üzerine…

boyama-sanati

 

Ve fırının sıcaklığında olgunlaşır kınalı ellerin yüreğindekileri döktüğü çini tabaklar,çini hediyelikler.Şimdi,makyaj yapılma zamanı gelmiştir.Işıl ışıl ışıldayacak,kimbilir kimin gönlünü alacaktır.Sır denen malzemeye daldırılıp çıkarılır.Sonra tekrar ateşin koruyla buluşur gecenin ayazında.Ve nihayet görücüye çıkmaya hazır hale gelir binbir emekle nazlı gelin gibi hazırlanan çini tabaklar ve çini hediyelikler.

Böylesine emek verilen bir hediyeye sahip olmak ayrıcalık değil de nedir?

Bu sergide aynı zamanda çok iyi bir çini sanatçısı olan Unesco ödüllü Mehmet Koçer’inde 66 çeşit lale figürünü kullandığı lale desenli çini koleksiyonu da bulunmaktadır.Uluslararası koleksiyon çalışmaları da bulunan çini sanatçısı Mehmet Koçer neden 66 çeşit lale figürü kullanıldı sorusuna şu şekilde yanıt vermektedir:

Kur’an alfabesi ile Allah(C.C) ismi “elif,lam,he” harfelerinden oluşmakta ve gönüllerdeki Allah sevgisinden dolayı bu 3 harfe “Hukuk-u Cevahir” yani “değerli harfler” denilmiştir.Lalenind bu 3 harften oluşması,laleye daha tasavvfi bir anlam kazandırmıştır.Allah(C.C) güzeldir. Öyle ise onun ismini oluşturan harfler de güzeldir.

Sanatımızda varolan,özellikle dini mimarimizde Ebced hesabına uygun bazı şifreli ve gizemli unsurlar ekleme geleneği sıkça uygulanmaktadır. İşte bu geleneğe uygun olarak çini sanatımızda da lale figürlerini oluştururken bu inceliği de ortaya koymaya çalıştım. 66 çeşit lale figürü ile yeni bir koleksiyon oluşturdum.

Çünkü Kur’an alfabesine göre Allah,hilal ve lale kelimelerini oluşturan “elif,lam,he” harflerinin Ebced hesabı ile rakamsal değeri 66’dır. (Çini sanatçısı Mehmet Koçer)

cini-sanatcisi

 

Bugünkü yazımda sizlere çiniden ve lale koleksiyonundan bahsettim ama bunun haricinde çok sevimli,her biri farklı desenlerde kişiye özel hediye olarak tercih edebileceğiniz,yine çini hamurundan yapılmış orijinal çini tokalar,kolyeler,takı setleri,biblolar,çerezlik,vazo,magnet,şekerlik,öpüşen kediler 😀  gibi hem ucuz hem farklı hediye seçenekleri arayanların işlerini kolaylaştıracak objeler var.

sevimli-kedi-biblolari

Diğer resimleri yazının altındaki resim galerisinden görebilirsiniz.

Sergi Nisan ayının 20 sine kadar açık olacak.Kendinize veya sevdiklerinize bu ürünlerden almayı düşünebilirsiniz,farkınızı fark ettirin derim ama acele edin de derim çünkü açılışta gördüğüm ve beğendiğim ürünü bugün bulamadım çünkü satılmış 🙂

Bu yazıyı yazdım ama hayran kaldığım ve çok beğendiğim için yazdım hiçbir çıkarım sözkonusu değildir buda böyle biline… 😀

Gitmek isteyenler için adres: İstanbul Beylikdüzü (Haramidere) Torium alışveriş merkezi E-5 üzeri

4. kat Tifany giyim mağazası karşısı

Sanat Galerisi-lale desenli çini sergisi 7-20 Nisan arasında hizmet verecek.

Çini hediyelik ürünler,çini takılar,çini tabak,gibi kişiye özel ilginç hediye seçeneği,farklı hediyeler,sıra dışı hediyeler düşünenlerin zevkine hitap edecek bu sergiye bi göz atın derim.

Kadınlar için doğrudan satışın anlamı

Kolay Hamile Kalmak Için Ne Yapmak Gerekir?

Sıcak Eller Ücretsiz Kadın Doğum Ve Jinekoloji Muayenesi Yaptırıyor

kol-dugmesi-cesitleri


Bir önceki yazımız olan Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı makalemizde bebek sahibi olmak isteyenler, İbrahim Saraçoğlu incir kürü tarifi ve İbrahim Saraçoğlu soğan kürü tarifi hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

4 Responses to “Sıradışı hediye seçeneği-Çini ürünler”

 1. çini hakkında dedi ki:

  bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi nereden alabiliriz bilemiyorum ama iyi bir konu olmuş.görevim gereği bende bu tür bilgiler arıyordum ama bir süre daha araştırmam gerekiyor.bilgiler için teşekkürler

 2. Besen Gümüş dedi ki:

  […]Sıradışı hediye seçeneği-Çini ürünler-Çini hediyelikler | Nermin Ay[…]…

 3. özel yapım dedi ki:

  En çok çeşit , en uygun fiyat , özel yapım ve osmanlı yüzükler…

  […]Sıradışı hediye seçeneği-Çini ürünler-Çini hediyelikler | Nermin Ay[…]…

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.