Zebra Kek Nasıl Yapılır?

Zebra Kek Nasıl Yapılır?

zebra kek yapılışı

Uzun zamandır bloğuma fırsat bulup içerik giremedim. Bugün Zebra Kek dedikleri kekten yaptım ve sizlerle de paylaşayım dedim 🙂 Gerçi Zebra Kek yapımı nı uzun zaman önce denemiştim ve çok beğenildiği için arasıra yapıyorum. Ama bilmeyenler için burdan da paylaşayım istedim.

Buraya yazmayı da özlemişim ha 😀 Zebra Kek yapımını anlatacağım ama öncelikle eğer denemediyseniz kesinlikle denemenizi öneriyorum, çünkü gerçekten görsel olarak mükemmel olduğu kadar çok da lezzetli oluyor doğrusu 😉 Çay saatleri için mükemmel bir alternatif. Zebra Kekin yapılışı da bildiğimiz kek tariflerine benziyor ve çok kolay. Sadece iki renk yapıldığı için biraz daha fazla uğraştırıyor ama o görüntüye kavuşunca, hele bir de övgüler yağmaya başlayınca “kesinlikle deydi uğraştığıma” diyorsunuz.

Kek tarifleri arasında en çok sevdiğim kek çeşidi diyebilirim Zebra Kek için. Üstelik kafanıza göre şekiller yapıp, sanatınızı, hayal gücünüzü konuşturabiliyorsunuz en basit haliyle olsa bile 😀

Neyse lafı fazla uzatmadan Zebra Kek yapılışı bölümüne geçelim bakalım Zebra Kek nasıl yapılıyormuş bu kadar övgüden sonra bir görelim ne dersiniz?

Zebra Kek yapımı-Tarifi

Ben kendi yaptığım tarifi vereceğim. Başkaları başka tariflerde yapıyorsa bilemem ama benim yaptığımın ölçüleri çok ideal ve tam denk geliyor.

Zebra Kek tarifi için malzemeler

  • 1 Buçuk bardak şeker
  • 4 Yumurta (artık yumurtalar eskiye göre daha küçük olduğu için)
  • 1 Bardak sıvı yağ
  • 1 Bardak süt veya su (ben daha besleyici olması açısından sütü tercih ediyorum)
  • 3 Dolu bardak un
  • 2  Paket kabartma tozu (çok güzel kabarıyor)
  • 2 Paket vanilya
  • 1 Yemek kaşığı dolusu kakao

 

Zebra Kek nasıl yapılır?

4 Yumurta ve 1 buçuk bardak şekeri iyice beyazlanana kadar mümkünse mikserle çırpıyoruz. 1 bardak süt ve 1 bardak sıvı yağı ilave edip yine iyice çırpıyoruz. 3 Bardak unu, 2 paket kabartma tozunu ve 2 paket vanilyayı da ilave edip son kez iyice çırpıyoruz.

Elde ettiğimiz hamuru ikiye bölüp bir kısmına bir yemek kaşığı kakaoyu ilave edip onu da yedirene kadar çırpıyoruz. Tamam sakin olun çırpma işlemi bitti 😀

Yağlanmış tepsiyi düz bir zemine alıp, her iki hamurdan da 2 ayrı kepçe yardımıyla bir beyaz hamurdan, bir kakaolu hamurdan birer kepçe yavaşça tepsinin ortasına üst üste döküyoruz. Sonra bir bıçak, ya da bir kaşık sapıyla tepsinin köşelerinden ortaya doğru çizgi çizer gibi, yada hamuru keser gibi çekiyoruz. Sonra tepsinin yine dıştan içine doğru köşelerin arasında kalan bölgeleri bıçak yada kaşık sapıyla çekiyoruz. Böylece çiçek şeklini almış oluyor.

Denemedim ama şimdi aklıma geldi. Belki bir çatalla aynı işlemi yaparsak daha farklı bir görüntü elde edebiliriz 😉 Çatallar 4 dişli ya, farklı şekiller oluşturmak için güzel olabilir. Neyse o kısmını size bırakıyorum. Anlatırken bu şekil verme işlemi zor gibi görünüyor ama inanın hiç zor değil. Siz hamuru tepsiye dökme işlemini yapın, iş şekillendirmeye gelince nasıl yapılacağını daha iyi anlayacaksınız. En kötü ihtimalle olduğu gibi sürersiniz fırına kakaolu kek gibi olur işte 😀 Yani denemekten korkmayın. Ziyan olacak bir durumu söz konusu değil.

Evet işlem bu kadar. Artık Zebra kek yapımı nasılmış öğrendiniz. Bütün bu işlemlerden sonra haydi bakalım fırına 😀 Ben 170 derecede pişiriyorum. Zebra Kek tarifimizi beğendiyseniz Facebook, twitter gibi sosyal medya hesaplarınızda paylaşırsanız ben de bu yazının karşılığını almış olarak mutlu mesut yeni yazılar yazmak için enerji bulmuş olurum 😉 Çocuklarınız ve eşiniz Zebra Kek tarifinize hayran kalacak, dolayısıyla bol bol öpücükler sizi bekliyor olacak, hadi gene iyisiniz 😀

Bir önceki yazımız olan Hayır demeyi biliyor musunuz? başlıklı makalemizde hayır demek, Hayır demeyi bilmek ve hayır demeyi öğrenmek hakkında bilgiler verilmektedir.

You can leave a response, or trackback from your own site.

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.