Olumlu Düşünmenin Gücü

Olumlu Düşünmenin Gücü

 olumlu-dusunmenin-gucu

 Michael Herkesin İmrendiği Biriydi.Olumlu düşünmenin gücünün farkındamıydı bilmem ama Her Zaman Neşeliydi Ve Çevresine Hep Olumlu Şeyler Söylerdi. Birisi Ona Nasıl Olduğunu Sorduğunda: ‘Daha İyi Olamazdım’ Diye Yanıtlardı. Doğal Bir Motivatördü.Pozitif Olmak Onu mutlu Ediyordu. Eğer Çalışanlardan Birisi İşyerinde Kötü Bir Gün Geçirmişse, Michael, Ona, Durumun Olumlu Taraflarına Bakmasını Söylerdi. Michael’in Bu Tarzı Beni Çok Meraklandırdı, Ve Bir Gün Michael’a Gidip Sordum:

‘Anlamıyorum! Her Zaman Nasıl Bu Kadar Pozitif Biri Olabiliyorsun? Bunu Nasıl Yapıyorsun? Pozitif olmak bukadar kolay mı?‘  Michael Yanıtladı:

‘Her Sabah Kalktığımda Kendime Diyorum Ki: ‘Bu Gün İki  Seçeneğin Var: Ya İyi Bir Ruh Halinde Olabilirsin Ya Da Kötü Bir Ruh Halinde, Seçimini Yap’. Ben De İyi Bir Ruh Halinde Olmayı Tercih

Ediyorum. Kötü Bir Şey Olduğunda, Ya Kendimi Kurban Olarak Görebilirim Ya Da Bu  Durumdan Bir Şey Öğrenebilirim. Ben De Bir Şey Öğrenmeyi Tercih Ediyorum. Bakış açısı önemli.Ne Zaman Birisi Bana Derdini Anlatsa, Onu Sadece Dinleyebilir, Ya Da Hayatin Olumlu Taraflarını Gösterebilirim. Ben De İkincisini Tercih Ediyorum’.

İtiraz Ettim

‘Evet Bu Kadar Basit’, Michael Yanıtladı Ve Devam Etti: ‘Yaşam Seçeneklerden İbarettir. Gereksiz Ayrıntıları Bir Kenara Bıraktığında Her Durumun Bir Seçenek Olduğunu Görürsün. Olaylara Nasıl Tepki Vereceğini Sen Seçersin. İnsanların Senin Ruh Halini Nasıl Etkileyeceğini Kendin Seçersin.  Nas

 

ıl Bir Ruh Hali İçinde Olacağını Kendin Seçersin. Hayatını Nasıl Yaşayacağın Da Senin Seçimine Bağlıdır’.

Michael’in Söyledikleri Üzerinde Uzun Uzun Düşündüm. Bir Süre Sonra Kendi İşime Başlamak İçin İşyerinden Ayrıldım. Birbirimizle Teması Kaybettik, Fakat Hayat Hakkında Bir Seçim Yapacağım Sırada Sık Sık Onu Ve Hayata Bakış Şeklini Düşündüm. Bir Kaç Yıl Sonra, Michael’in Ciddi Bir İş Kazası Geçirdiğini Duydum. 18 Saatlik Bir Ameliyat Ve Yoğun Bakımdan Sonra, Michael Sırtına Yerleştirilmiş Demir Çubuklarla Hastaneden Taburcu Edilmişti. Kazadan 6 Ay Sonra Michael’i Gördüm. Kendini Nasıl Hissettiğini Sorduğumda,

‘Daha İyi  Olamazdım, Yara İzlerimi Görmek İster Miydin?‘ Diye Şakayla Karışık Yanıtladı. Teklifini Reddettim, Ama Kaza Esnasında Beyninden Neler Geçtiğini Kendisine Sordum. Michael Yanıtladı:

mutluluk-nasil-elde-edilir

‘İlk Aklıma Gelen 

Şey Yeni Doğacak  Kızımın Sağlığı Oldu. Yerde  Yatarken İki Seçeneğim Olduğunu Düşündüm. Ya Yaşayacaktım, Ya Da Ölecek. Ben Yaşamayı Tercih Ettim’. 


 

‘Korkmadın Mı? Bilincini Kaybetmedin Mi?’ Diye Sordum.

Michael Yanıtladı:

‘İlk Yardım Görevlileri Bana Sürekli Düzeleceğimi Söylediler. Fakat Hastaneye Getirildiğimde, Doktorların, Hemşirelerin Yüzlerindeki İfadeyi Görünce Gerçekten Korktum. Gözleri Adeta Benim Öldüğümü Haykırıyordu. O Anda Bir Şeyler Yapmam  Gerektiğini Anladım’.

‘Ne  Yaptın?’ Diye Sordum. Michael Yanıtladı:

‘İri Cüsseli Bir Bayan Hemşire Bana Sürekli Sorular Soruyordu. Benim Herhangi Bir Şeye Karşı Alerjik Olup Olmadığı Mı Sordu. ‘Evet, Yerçekimine Karşı Alerjim Var’ Diye Bağırdım. Gülüşmeleri Üzerine Onlara Dedim Ki; Ben Yaşamayı Seçiyorum. Beni Ölü   Biri  Gibi Değil Canlı Birisi Gibi Ameliyat Edin!’

Michael Hem Doktorlarının   Yeteneği, Hem De İnanılmaz Tavrı Ve Pozitif Olmak Sayesinde Yaşamayı Başardı. Her Gün Hayati Dolu Dolu Yaşamak İçin Seçme Hakkımız Olduğunu Ondan Öğrendim.Bakış açısının öneminini ondan…  Yaşama Olan Tavır Ve Bakış Açımız Her Şeydir. ‘Bu Nedenle Yarın İçin Üzülmeyin, Bırakın Yarın Kendisi İçin Üzülsün. Her  Geçen Günün Kendine Yetecek Kadar Derdi Vardır’. Kaldı Ki, Bugün, Dün  Kaygılandığınız Yarındır. Olumlu Düşünmenin Gücünü Sizde Keşfedin.

*****

ÖNCEKİ YORUMLAR

gökhan30/10/2010 – 23:11
mükemmel bir hikaye.çok güzel. bundan sonra ben de bommba gibiyim 🙂
You can leave a response, or trackback from your own site.

hadi sizde bişeyler yazın :)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.