Champix sigara bırakma ilacı

sigara-karikatur

Champix sigara bırakma ilacı kullanırken neler yaşadım?

Biliyorsnuz bir süredir Champix isminde ilk sağlık bakanlığı onaylı,eczanelerden bulabileceğiniz bir sigara bırakma ilacı kullanıyordum. her gün adım adım neler paylaşacağımı yazmıştım ama ilk bir gün hariç ne sigara isteğinde azalma,nede başka bir değişiklik yaşamadım.Ancak kendimi zorlayarak bir paketten fazla içtiğim sigarayı yarım pakete düşürmüştüm ve bir hafta kadar yarım paket içtim.Arada 2 gün birkaç tane fazlasını içtim sadece.

Bu yüzden de yazma ihtiyacı hissetmedim. İlacı kullanırken 14 gün kadar sigara içmeye devam ediyorsunuz ama bu 14 gün içinde belirlediğiniz bir gün sigarayı tamamen bırakıyorsunuz.

Ben kendi kurallarımı kendim koymayı sevdiğim için olsa gerek 🙂 14 gün içinde değilde 17’nci günü sigarayı bırakma günü olarak belirlemiştim.
Yani yılbaşı gecesi son sigaramı içecektim ve 1 ocaktan itibaren artık sigara içmeyen bir insan olacaktım.

sigarayı-bırakma-yolları

Kafada bitirmek nasıl birşey?

Düşündüğüm gibi de yaptım. dün yani 1 ocak tarihine geçtiğimiz saatten beri hiç sigara içmedim.Dün çok zorlanmadım açıkcası. Eşimde evde olduğu için dışarı çıktık gezdik,dolaştık,evde sinema keyfi yaptık falan derken zaman geçti. Tabiki sık sık aklıma geldi ama çok dayanılmaz bir istek değildi. Her aklıma geldiğinde yüksek sesle ve sigaradan intikam alırmışcasına gülerek “ben sigarayı bıraktım!ben sigarayı terkettim!” şeklinde cümleler kurdum 🙂 Kendime telkinler verdim yani.Bir türlü çözemediğim ve kimsenin açıklayamadığı “kafanda bitireceksin” cümlesinin açılımı bu olsa gerek.

İnsan ayrıldığı sevdiklerinin,hatta hayatını kaybeden çok yakın aile breylerinin bile yokluğuna alışıyor.Sigarasızlığa da alışılır elbet. Üstelik sigara aile yakını gibi veya arkadaş gibi senin iyiliğini düşünen bir dost değil,sen ona tüm sevgini verip,gönülden bağlanırken, o gözünün içine baka,baka tedavisi zor hastalıklara ve hatta ölüme sürükleyen hain bir madde.

O halde terkeden bir sevgiliyi unutmaktan zor olmasa gerek…
O halde en sevdiğinin ölümüne bile katlanmaktan zor olmasa gerek…
O halde belki bir süre sıkıntı çekeceğim,özellikle kahvaltıdan sonra çok arıyorum,ama ben bu güne kadar kafama koyupta başardığım şeyleri düşünerek Allah’ın izniyle bu illetten de kurtulmayı başaracağım.Buna inanmak istiyorum.

Henüz sigarayı bıraktığım konusunda kendime güvenim tam değil doğruyu söylemek gerekirse. Belki ben bile bıraktığıma inanamıyorum.Bir hafta içmeden durabilirsem inşallah,işte ozaman bıraktığımdan emin olacağım.Bırakamazsam da denemekten tabi ki vazgeçmeyeceğim.

Bu süreç içerisinde Champix sigara bırakma ilacı ne kadar etkili oldu derseniz,bana kalırsa sigaradan tiksinme yada isteksizlik anlamında hiç etkisi olmadı ama madem bir şekilde sigaraya bırakmaya niyetlendim o halde kendi çabalarımla da olsa denemeliyim dedim ve çaba göstermeye karar verdim. Fakat Champix sigara bırakma ilacı sigarayı bırakma döneminde yaşanan krizlerin,isteklerin daha az ve dayanılabilir olmasında yardımcı oldu,yani aşırı bir sinirlilik,aşırı duygusallık,ağlama nöbetleri,aşırı yalnızlık duygusu gibi duygu durumlarını çok daha hafif geçiriyorsunuz.

Ha bir de bi sürü,bi sürü abuk subuk,karmakarışık,birbirinden kopuk ama birbirine bağlı gibi uzun uzun rüyalar görüyorum. Hiç uyanmayan ben,geceleri birkaç defa uyanır oldum ve uyumakta biraz güçlük çekiyorum.

Champix sigara bırakma ilacı kullanmak isteyenlere umarım anlattıklarım karar vermelerinde fayda sağlar ama herşeye rağmen önce bir dahiliye ve ya göğüs hastalıkları uzmanıyla görüşmenizi ve her ilaçta olması gerektiği gibi  doktorun bilgisi dahilinde kullanmanızı tavsiye ederim ve herkese sigarasız,sağlıklı günler dilerim.

sigarayı bırakmak için kesin çözüm

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bunlarda ilginizi çekebilir:

You can leave a response, or trackback from your own site.

18 Responses to “Champix sigara bırakma ilacı”

 1. ayşe dedi ki:

  sigarayı smoky7 ile bıraktım ve cok rahat kullanın farkı görün

  • Nermin AY dedi ki:

   malesef ben hepsini denedim bana bişey işlemiyo 🙁 champix denen ilacında bi miktar faydasını gördüm. epeyce azalttım.arada 1-2 gün hiç içmediğim oldu falan. ama tamamen sıfırlıyamadım. her seferinde yenik düşüp içtim.
   artık anladım ki kafanda tam olarak bitirmeden bu iş ilaçla falan olmayacak. ama ilaçlar destek olabilir kafanda bitirdiysen kolaylık olabilir.
   dolayısıyla hangi ilacı neyi kullanırsan kullan kendinde mücadele etmeden,biraz irade göstermeden olmayacak bu iş. ama pes etmedim.sigara bırakma merkezinden ve psikologdan yardım almaya başladım.kendim de mücadele ederek başarıcam bu işi. kafama taktığımı yaparım bunu yapamamıştım ama bunu da yapıcam allahın izniyle.

   • Abdullah dedi ki:

    Ben champixle çok rahat bıraktım hatta günü geldiinde içmek istesem bile içemedim hala içmeye çalışsam bile içemiyorum..ki artık canımda istemiyor.. Bence olumsuz bir görüş yazarak insanları bu ilaçtan uzaklaştırmışsınız.. ben faydasın çok gördüm tani bahsettiiniz uzun rüyalarla beraber 🙂 o da bi gerçek

  • Bulut dedi ki:

   sigara bırakmak çok zor işş 🙁

 2. Maruf dedi ki:

  paylaşımlarınız yararlı olacaktır kanaatindeyim

 3. Jale dedi ki:

  daha iyi nasıl ifade edilebilirdi ki 🙂

 4. bitki derman dedi ki:

  bitki derman…

  […]Champix sigara bırakma ilacı | Nermin Ay[…]…

 5. kocaali rehber dedi ki:

  kocaali rehber…

  […]Champix sigara bırakma ilacı | Nermin Ay[…]…

 6. etek dedi ki:

  etek…

  […]Champix sigara bırakma ilacı | Nermin Ay[…]…

 7. ingiltere vizesi dedi ki:

  ingiltere vizesi…

  […]Champix sigara bırakma ilacı | Nermin Ay[…]…

 8. english dedi ki:

  english…

  güzel site tebrikler

 9. sahiden dedi ki:

  15 yıldır kullanıyorum bu zıkkımı bırakmak istiyormuyum onuda tam kestiremiyorum. ama denemem gerektiğini hatta defalarca denemem gerektiğini biliyorum . bir ilaç bunu başarabilirmi cvp arıyorum. belkide en iyi ilaç irademdir. sanırım önce irademi güçlendirmeliyim. peki bu nasıl olacak
  sanırım önce vazgeçmem gereken ufak şeyleri bırakarak mesala çayı şekersiz içerek kolayı bırakarak tv dizisini bırakarak ne dersiniz olurmu veya namaz kılmaya başlayarak … birbirimize dua edelim

  • Nermin AY dedi ki:

   Bu yazdığınız yorumdan sonra benim sigarayı bırakma konusundaki son maceramı da sizlerle paylaşma gereği duydum. size teşekkürediyorum.buraya tıklayarak yeni yazımı okuyabilirisniz.

   yalnız sizin söylediklerinizde denemeye değer çözüm yolları diye düşünüyorum. evet birbirimize dua edelim. inşallah Rabim bu illetten herkesi kolaylıkla kurtarsın.

   aslında evet doğru bir noktaya temas ettiniz. ben ücretli, ücretsiz hemen hemen duyduğum, gördüğüm, araştırdığım herşeyi denemiş biri olarak asıl işin insanın kendi iradesinde bittiğine inandım. siz istemezseniz, kararlı olmazsanız mümkün değil bırakılamıyor. bukadar kesin kararlı nasıl olunabilir, nasıl irademizi ve mtivasyonumuzu sağlam tutabiliriz malesef kesin bir bilgim yada fikrim yok ama bir psikiyatrist yardımı alarak birazda kendimiz uğraşırsak yapabiliriz gibi geliyor.

   bahsettiğiniz ufak şeyleri, şeker, kola, tv dizisi gibi alışkanlıklarınızı bırakarak iradeyi güçlendirmeyi düşünmüşsünüz ya, bence etkili olabilir. irademizle alay edebiliriz 🙂 birisini duymuştum. kadın sigara tiryakisi ama mesela “bu ay ben sigara içmeyeceğim” diyor ve o ay sigara içmiyor. öbür içmeye devam ediyor. “bu hafta içmeyeceğim” diyor o hafta gene içmiyor 🙂 resmen iradesiyle alay ediyor, dalga geçiyor. bu taktik benim çok hoşuma gitti 😀 severim böyle şeyleri. ne kadar başarılı olunabilir bilmiyorum ama bence gideri var 😉 denenebilir yani 😀

 10. tayfun dedi ki:

  arkadaşlar 35 yıldır günde 2 paket sigara içiyordum ve 12 gün önce sigarayı bırakmaya karar verdim inanın arkadaşlar 3-4 günde vucudumdaki degişikleri vark ettim en basidi tansiyonum sürekli yüksekti normale döndü sabah kalkınca başım dönüyordu ve yorgun uyanıyordum bunlardan eser kalmadı çok şükür fakat 12 günü çok zor geçirdim ne kadar zorda geçse asla sigara içmeyecegim darısı sizlerin basına arkadaşlar hiç bir ilaç kullanmadım hiçde destek almadım irademle başarıyorum çok şükür inşallah başarılı olurum

  • Nermin AY dedi ki:

   sizi tebrik ediyorum. inşallah Allah’ım herkese kolaylık versin de hepimiz kurtulalım bu illetten. sanırım sizin gibi iradeli değilim bu konuda 🙁 ilaçla ancak bir ay kadar içmeden durabildim ama bir iki tane içince gerisi geliyor. lütfen sakın ha 1 TANE BİLE İÇMEYİN! tüm emekleirniz,sabrınız,mücadeleniz boşa gitmesin… başarınız daim olsun selamlar

 11. serhan dedi ki:

  18 yaşında başladığım ve kesintisiz 28 sene ortalama günde 2 paket (son zamanlarda 3 oldu) yataktan kalkınca, lavabo da, arabada, aç karnına tok karnına, içilebilecek her ortamda içtiğim sigarayı 9 Ekim 2011 de Champix ile bıraktım. 12 Ekim 2011 de son sigaramı içtim.
  Tarih 19 Şubat 2013 5 ay bitti. Biraz zorlanın dostlar varsın kilo alsın bedeniniz, kafanız atsın, canınız çok çeksin ama içmeyin inanın çok şey kazanacaksınız.

  • Nermin AY dedi ki:

   maşallah tebrik ediyorum sizi. darısı bizim başımıza inşallah 🙁 sigarayı bırakabilirsem dünyayı bile kurtarabilirim 🙂 yani o derece kendime güvenim artacak. ama bir türlü bu konuda nefsime söz geçiremiyorum dayanamıyorum ama inşallah denemelerimden birinde elbet bırakacağım.

hadi sizde bişeyler yazın :)

*

SEO Powered by Platinum SEO from Techblissonline 
SEO Powered By SEOPressor
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.