Blog,  Haber-Magazin,  Kişisel Gelişim

Champix Sigara Bırakma İlacı

Champix sigara bırakma ilacı kullanırken neler yaşadım?

Biliyorsunuz bir süredir Champix isminde ilk sağlık bakanlığı onaylı, eczanelerden bulabileceğiniz bir sigara bırakma ilacı kullanıyordum. her gün adım adım neler paylaşacağımı yazmıştım ama ilk bir gün hariç ne sigara isteğinde azalma,nede başka bir değişiklik yaşamadım.Ancak kendimi zorlayarak bir paketten fazla içtiğim sigarayı yarım pakete düşürmüştüm ve bir hafta kadar yarım paket içtim.Arada 2 gün birkaç tane fazlasını içtim sadece.

Bu yüzden de yazma ihtiyacı hissetmedim. İlacı kullanırken 14 gün kadar sigara içmeye devam ediyorsunuz ama bu 14 gün içinde belirlediğiniz bir gün sigarayı tamamen bırakıyorsunuz.

Ben kendi kurallarımı kendim koymayı sevdiğim için olsa gerek 🙂 14 gün içinde değilde 17. günü sigarayı bırakma günü olarak belirlemiştim.
Yani yılbaşı gecesi son sigaramı içecektim ve 1 ocaktan itibaren artık sigara içmeyen bir insan olacaktım.

Kafada Bitirmek Nasıl Bir Şey? Sigarayı Bırakma Yolları

Düşündüğüm gibi de yaptım. dün yani 1 ocak tarihine geçtiğimiz saatten beri hiç sigara içmedim.Dün çok zorlanmadım açıkcası. Eşimde evde olduğu için dışarı çıktık gezdik,dolaştık, evde sinema keyfi yaptık falan derken zaman geçti. Tabii sık sık aklıma geldi ama çok dayanılmaz bir istek değildi. Her aklıma geldiğinde yüksek sesle ve sigaradan intikam alırmışcasına gülerek “ben sigarayı bıraktım!ben sigarayı terk ettim!” şeklinde cümleler kurdum 🙂 Kendime telkinler verdim yani.Bir türlü çözemediğim ve kimsenin açıklayamadığı “kafanda bitireceksin” cümlesinin açılımı bu olsa gerek.

İnsan ayrıldığı sevdiklerinin,hatta hayatını kaybeden çok yakın aile breylerinin bile yokluğuna alışıyor.Sigarasızlığa da alışılır elbet. Üstelik sigara aile yakını gibi veya arkadaş gibi senin iyiliğini düşünen bir dost değil,sen ona tüm sevgini verip,gönülden bağlanırken, o gözünün içine baka,baka tedavisi zor hastalıklara ve hatta ölüme sürükleyen hain bir madde.

O halde terkeden bir sevgiliyi unutmaktan zor olmasa gerek…
O halde en sevdiğinin ölümüne bile katlanmaktan zor olmasa gerek…
O halde belki bir süre sıkıntı çekeceğim,özellikle kahvaltıdan sonra çok arıyorum,ama ben bu güne kadar kafama koyupta başardığım şeyleri düşünerek Allah’ın izniyle bu illetten de kurtulmayı başaracağım.Buna inanmak istiyorum.

Henüz sigarayı bıraktığım konusunda kendime güvenim tam değil doğruyu söylemek gerekirse. Belki ben bile bıraktığıma inanamıyorum.Bir hafta içmeden durabilirsem inşallah,işte o zaman bıraktığımdan emin olacağım. Bırakamaz isem da denemekten tabi ki vazgeçmeyeceğim.

Bu süreç içerisinde Champix sigara bırakma ilacı ne kadar etkili oldu derseniz,bana kalırsa sigaradan tiksinme yada isteksizlik anlamında hiç etkisi olmadı ama madem bir şekilde sigaraya bırakmaya niyetlendim o halde kendi çabalarımla da olsa denemeliyim dedim ve çaba göstermeye karar verdim. Fakat Champix sigara bırakma ilacı sigarayı bırakma döneminde yaşanan krizlerin,isteklerin daha az ve dayanılabilir olmasında yardımcı oldu,yani aşırı bir sinirlilik, aşırı duygusallık, ağlama nöbetleri, aşırı yalnızlık duygusu gibi duygu durumlarını çok daha hafif geçiriyorsunuz.

Ha bir de bir sürü, bir sürü abuk subuk, karmakarışık, birbirinden kopuk ama birbirine bağlı gibi uzun uzun rüyalar görüyorum. Hiç uyanmayan ben,geceleri birkaç defa uyanır oldum ve uyumakta biraz güçlük çekiyorum.

Champix sigara bırakma ilacı kullanmak isteyenlere umarım anlattıklarım karar vermelerinde fayda sağlar ama her şeye rağmen önce bir dahiliye ve ya göğüs hastalıkları uzmanıyla görüşmenizi ve her ilaçta olması gerektiği gibi doktorun bilgisi dahilinde kullanmanızı tavsiye ederim ve herkese sigarasız,sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.